OPŁACALNOŚĆ HODOWLI SZYNSZYLI


   Hodowla szynszyli charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami co do powierzchni jak i kosztów żywienia zwierząt.
Hodowlę można rozpocząć w pomieszczeniu o powierzchni 15 m2 gdzie zmieści się co najmniej 16 rodzin (80 zwierząt).
Do żywienia szynszyli używa się pełnoporcjowej paszy granulowanej która kosztuje w granicach od 1,80 zł do 2,20 zł za jeden kilogram oraz siana i wody. Jedno dorosłe zwierzątko zjada dziennie około 25-30 gramów paszy granulkowanej i podobną ilość siana. Woda jest podawana zwierzęciu za pomocą specialnego poidełka. Dodatkowo w klatce powinien znajdować się kawałek suchego drewna liściastego i kostka pumeksu.
   Szynszyle nie wymagają żadnych szczepień i nie zapadają na choroby o charakterze epidemii.
Jak wynika z powyższego zestawienia wyżywienie jednego szynszyla w skali miesiąca nie kosztuje więcej jak 2,5 do 3 złotych.
Szynszyle osiągają wartość hodowlaną w 7 lub 8 miesiącu życia. Mogą być wtedy przeznaczone do dalszej hodowli lub do uboju w celu pozyskania skóry.
   Początkujący hodowca nie mający doświadczenia w skórowaniu mogą sprzedawać żywe zwierzęta wyspecjalizowanym firmom.
Ceny jakie aktualnie uzyskuje sie za skóry  lub żywe zwierzęta wynoszą:

za skóry dobrej jakości do 180 zł za sztuke/ na aukcji w Kopenhagenfur/  lub 160 zł przy sprzedazy  w kraju. Skóry słabszej jakości są wyceniane w granicach 100 zł. W chwili obecnej preferowana jest sprzedaż żywych zwierząt co jest szczególnie korzystne dla osób początkujących które nie chcą lub jeszcze nie potrfią pozyskiwać skór.    Jak wynika z powyższego hodowla szynszyli jest ekonomicznie uzasadniona i opłacalna.Niewielki wysiłek i warunki w jakich hoduje się szynszyle powodują że mogą się tym zajmować zarówno kobiety jak i osoby starsze o nie najlepszym stanie zdrowia.
   Hodowla szynszyli jest zaliczana do działu specjalnego produkcji rolnej i w związku z tym osoby prowadzące lub planujące rozpocząć taką hodowlę mogą ubiegać sie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o takie formy pomocy jak:

  • kredyt preferencyjny
  • dotacje z programu - różnicowanie żródeł dochodu w rolnictwie
  • dotacje dla młodych rolników

Wszystkie inne niezbędne informacje potrzebne do efektywnego prowadzenia hodowli szynszyli zawarte są w książce Pana profesora Bogusława Barabasza pod tytułem "Szynszyle - hodowla i użytkowanie".


O firmie

Oferta handlowa

Opłacalność hodowli

Galeria

Kontakt

Design IT.P Studio
				Projektowanie stron internetowych
Copyright © 2008 - 2015wilczeniec.info.pl